Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało». Zapytał ich: «Cóż takiego?» Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A my spodziewaliśmy się, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto, jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli». Na to On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać wraz z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili między sobą: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?» W tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

Łk 24, 13-35

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA 19.04.2026

     Dziś przypada trzecia niedziela Wielkanocy. Przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa Zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.  

     W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza.

     W środę, 22 kwietnia, Msza Święta w SŁOWINIE o godz. 18:00. Pół godziny wcześniej Adoracja, okazja do Spowiedzi Świętej oraz Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

     W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzili UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO WOJCIECHA, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Ale z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera. Msza Święta i modlitwa wynagradzająca OWIECZKA o godz. 22:00 w GŁUSKU, serdecznie zapraszamy.

     W piątek, 24 kwietnia, Msza Święta o godz. 18:00 w RADĘCINIE. Pół godziny wcześniej okazja do Spowiedzi Świętej, Adoracja i Różaniec ku czci Matki Bożej Bolesnej.

     Także w tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, celebrujemy święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Msza Święta i spotkanie dla dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej o godz. 12:00 w SŁOWINIE.

     Przyszłą niedzielę – Niedzielę Dobrego Pasterza – będziemy przeżywali jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Niech nadchodzący Tydzień Biblijny będzie okazją i inspiracją do częstego sięgania po Pismo Święte. Czyńmy to w gronie rodzinnym. Na tych kartach czeka na nas Pan Jezus.

 

INTENCJE MSZY ŚWIĘTEJ

3 Niedziela Wielkanocna 19.04.26

8:30 WOŁOGOSZCZ

Za ++ Marianna i Wincenty LISEK oraz Janina i Jerzy PACYNA.

9:45 SŁOWIN

Za ++ dziadków Stanisławę i Jana OLESIUK.

11:30 RADĘCIN

Za + Jakuba KOZŁOWSKIEGO w rocznicę śmierci.

13:30 GŁUSKO

W pewnej intencji.

14:50 GRĄSY

O łaskę zdrowia i potrzebne łaski dla taty Franciszka i brata Piotra.

4 Niedziela Wielkanicna 26.04.26

8:30 WOŁOGOSZCZ

Za + Kazimierę w 9 rocznicę śmierci.

9:45 SŁOWIN

Za + Edward KONOPELSKI w 17 rocznicę śmierci.

11:30 RADĘCIN

Za ++ z rodziny MUSZYŃSKICH Zofia i Jan (w 40 rocznicę śmierci) ich dzieci Tadeusz, Janina, Helena, Katarzyna i Kazimiera.

13:30 GŁUSKO

Za ++ Sławomir i Janusz HYJEK (w 1 rocznicę śmierci).

14:50 GRĄSY

O błogosławieństwo Boże, opiekę Niepokalanej i łaskę zdrowia dla Katarzyny z okazji 50 rocznicy urodzin.