Maj to bardzo wyjątkowy miesiąc w kościele katolickim, poświęcony Matce Bożej. W tym czasie odbywają się specjalne nabożeństwa, które umacniają więź wiernych z Maryją. Historia nabożeństw sięga średniowiecza, jednakże ich popularność wzrosła w XIX w. Tradycją jest codzienne wieczorne spotkania wiernych przy kapliczkach przydrożnych lub w kościołach. Podczas nabożeństw majowych skupiamy się na życiu Maryi, Jej relacjach z Jezusem. Odmawiamy za zwyczaj różne modlitwy, w tym Litania Loretańska do Najświętszej Marii Panny, która wylicza różne tytuły i przymioty Maryi, ukazując Jej bogactwo i różnorodność w historii Zbawienia. Dlaczego Litania Loretańska? Swoją nazwę wzięła od włoskiego miasteczka Loreto, w którym znajduje się Sanktuarium Maryjne. Wierzono, że właśnie tam przeniesiono domek Maryi z Nazaretu, w którym przyszła na świat. Może niektórym osobom wydawać się dziwne, nazywanie Matki Bożej tyloma określeniami. Gdy się zastanowimy, to przecież kochane przez nas osoby też różnie nazywamy i nigdy nie ustajemy w wyszukiwaniu nowych pięknych słów. Poza tym w modlitwach określenia Maryi odwołują się też do wydarzeń historycznych mających miejsce nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Możemy więc nazywać Maryję różnymi imionami, dziękując Jej za opiekę, prosząc o łaski czy wyrażając Jej swoją miłość. Nie przez przypadek w maju obchodzimy Dzień Matki. Dlatego też chcemy być bliżej naszej niebiańskiej mamy. Nabożeństwa majowe dają nam także poczucie jedności i wspólnoty w wierze, pocieszenie w trudnych chwilach oraz odkrywanie głębszego znaczenia modlitwy i pobożności. Pieśni towarzyszące nam podczas nabożeństw wprowadzają nas w głębszy kontakt z wiarą i tradycją dając nadzieję i radość na kolejne miesiące.

Możesz do mnie napisać:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ewa Grzankowska