„Na czas stracony, nic bardziej nie boli”
Michał Anioł
Zbliżają się ferie i więcej czasu nasze dzieci będą spędzać w domu. Odwieczne stwierdzenie, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą…” może znowu się sprawdzić. Dlatego chciałabym zaproponować, a może przypomnieć parę form wspólnego spędzania czasu z korzyścią dla dzieci i rodziców.
Zabawy rozwijające pasje dzieci
Ruch jest wpisany w rozwój każdego dziecka. Aby sport stał się pasją należy od najmłodszych lat wpajać, że korzystnie wpływa on na zdrowie, wygląd i sprawność. Możemy w różny sposób zachęcać, nie koniecznie zmuszać, a najważniejsze dać przykład. W jaki sposób?
- zorganizować rowerowe wypady z rodziną i znajomymi
- zawody kto najdłużej kręci hula - hopem
- rodzinne mecze piłki nożnej, siatkowej, koszykówki
- wyprawy w pobliskie lasy połączone z poszukiwaniem „skarbów”
- gry w szachy, domino, turniej planszówek przy niepogodzie
Wyobraźnia rozwija się dzięki obserwacji otoczenia, słuchania opisów przyrody, zjawisk. Poznając historie innych dzieci chętnie chcą stworzyć coś swojego. Pisanie też może przerodzić się w pasję. A może nagrać wypowiedź i pobawić się w tworzenie własnych audiobooków. Możemy podsunąć naszym pociechą tematykę:
- historie codziennego życia
- kreatywne opisywanie członków rodziny
- wspólne tworzenie śmiesznych opowiastek; każdy z członków rodziny musi dołożyć parę zdań do wypowiedzi poprzednika
- wspólne tworzenie zagadek, rymowanek, skeczy kabaretowych
Prace manualne uczą ciekawego wykorzystania dostępnych na rynku materiałów plastycznych. Nie chodzi o tworzenie dzieł, lecz o wspólną zabawę, a także pokazanie, że można zrobić coś z niczego:
- rysowanie portretów rodzinnych czy karykatur
- stworzenie logo rodziny
- tworzenie z masy solnej, gliny, modeliny postaci zwierząt lub ciekawych przedmiotów
- wspólne majsterkowanie czy szydełkowanie
- projektowanie ubrań
Utrwalić chwile wspólnie spędzone można obecnie przy pomocy telefonu. Dzieci bardzo chętnie robią zdjęcia, rozwijając przy tym swój talent. Oglądanie rodzinnych zdjęć bardzo scala rodzinę i pozwala budować lepsze relacje. Zacznijmy od utrwalania wspólnych zajęć sportowych czy plastycznych. Stwórzmy później album portretów rodzinnych, naszych podróży, dodajmy zdjęcia do historyjek napisanych przez dzieci.
Powyższe propozycje mają duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju psychospołecznego każdego dziecka. Warto by dziecko miało własną pasję, która wpływa pozytywnie na kształtowanie się prawidłowej samooceny.
Jeżeli chcielibyście Państwo, aby rozwinąć powyższy temat proszę o wiadomość:
Ewa Grzankowska