„Gdy wsłuchujemy się w język Kościoła i liturgii, często- a zwłaszcza w Wielkim Poście i w okresie Wielkanocy- napotykamy trzy słowa: misterium, Pascha, Triduum. Czy są one zrozumiałe? Czy te słowa, które kierują naszą uwagę na największe tajemnice wiary, umiemy dobrze odczytać? Znajomość tego, co kryje się pod osłoną języka Kościoła i liturgii, jest przecież warunkiem, by dobrze przeżyć najważniejsze dni w roku kościelnym”.
Ks. St. Czerwik
Z pewnością powyższe słowa prowokują nas do poszukiwania źródeł, odczytania znaczenia, w końcu zrozumienia co tak naprawdę czcimy w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w tzw. Wielką Noc. Jest wiele publikacji opisujących szczegółowo obrzędy liturgii w Wielkim Tygodniu, jest też sporo dokładnych opisów symboliki Triduum Paschalnego. Moim zamierzeniem jest tylko zasiać parę ziaren ciekawości w czytelniku, aby sam mógł odszukać potrzebne informacje do głębszego przeżycia zbliżających się dni Wielkiego Tygodnia.
Wielki czwartek- kojarzy się z rytuałem obmycia nóg, z ostatnią Wieczerzą, z kołatkami, z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy.
Wielki Piątek-post ścisły, cisza w kościele i leżący przed ołtarzem kapłan, nigdzie nie odprawia się Mszy Św., adoracja Krzyża, grób Pański.
Wielka sobota- święcenie pokarmów, obrzęd światła, Paschał, procesja rezurekcyjna.
Warto jest zagłębić się w lekturę, czy to w Internecie czy w prasie katolickiej, czy w innych publikacjach, aby wiedzieć i móc wyjaśnić tym najmłodszym, a także dla siebie, bo wiedza pozwala nam się doskonalić.
Wielkanoc to czas radości. Poprzedzony tragicznymi wydarzeniami, ale ukazującymi zwycięstwo Dobra/Prawdy nad Złem/Kłamstwem. To czas, w którym umiera w nas grzech a rodzi się nowy człowiek. Tak powinno być. A czy tak jest? Żeby się to w nas dokonało, nie wystarczy być podczas święcenia pokarmów czy na Mszy św. Wielkanocnej w charakterze statystów, potrzebne jest zaangażowanie.
W zbawczej tajemnicy Jezusa uczestniczymy przez sakramenty wielkanocne. Tych, którzy nam dzisiaj tylko życzliwie kibicują, zachęcam do zaangażowania się. W każdym kościele filialnym możemy uczestniczyć w obrzędach Wielkiego Tygodnia, włączyć się we wspólny śpiew, modlitwę i wysłuchać w skupieniu liturgii. Chrystus umarł za nas wszystkich i dla nas wszystkich zmartwychwstał.
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajna, kiedy moc
Zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie
siły ciemności i śmierci, zapala w sercach
wierzących nadzieję i radość”. Św. Jan Paweł II
Możesz do mnie napisać:
Ewa Grzankowska